Auto przed podróżą – 6 kroków.

By | Czerwiec 3, 2015

Jakie elementy auta warto sprawdzić w pierwszej kolejności? Oto lista najważniejszych rzeczy.
1. Poziom płynów eksploatacyjnych w aucie – płynu hamulcowego, płynu w układzie chłodzenia, płynu do wspomagania i do spryskiwaczy (co ciekawe, o tym ostatnim kierowcy zapominają najczęściej).

2. Stan opon. Ślady uszkodzenia oraz zużycie bieżnika to elementy, które mają realny wpływ na bezpieczeństwo. Bieżnik opon powinien mieć co najmniej 3 mm głębokości – czy tak jest na pewno, możemy sprawdzić samodzielnie (np. przy użyciu specjalnych miarek dystrybuowanych przez producentów opon).

3. Ciśnienie opon – jego nierówny poziom może powodować ściąganie i bujanie auta na drodze, a zbyt niski może doprowadzić do eksplozji opony w czasie jazdy. Jeśli nie mamy pewności, jaki poziom ciśnienia jest optymalny, trzeba kierować się wskazaniami producenta samochodu, które znajdują się na klapce wlewu paliwa lub na naklejce na drzwiach.

Kontrolę ciśnienia najlepiej przeprowadzić dwukrotnie. Pierwszą na dwa tygodnie przed podróżą, a następną po tygodniu. Co ważne, samochód musi odczekać co najmniej 2 godziny od zakończenia jazdy, aby pomiar był wiarygodny. Jeśli ciśnienie uległo zmianie, to sygnał, że należy udać się do serwisu opon.

Kierowcy muszą też pamiętać, że piąte koło u wozu (koło zapasowe) również jest potrzebne, a jego stan techniczny jest równie istotny, co pozostałych. Jednak aby z niego skorzystać, w bagażniku musi znaleźć się podnośnik oraz komplet kluczy zapasowych.

4. Hamulce – od poziomu zużycia klocków, stanu tarcz oraz ilości płynu hamulcowego zależy, czy podróż przebiegnie naprawdę bezpiecznie.

5. Kierunkowskazy, światła stop, przeciwmgielne i główne reflektory – czy na pewno wszystkie działają prawidłowo i są prawidłowo ustawione? Do podstawowego wyposażenia auta warto też dorzucić komplet zapasowych żarówek.

6. Assistance – warto kupić odpowiednią polisę z tym ryzykiem lub sprawdzić zakres posiadanego Assistance (często dodawane do OC).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *