Przygotuj samochód na majówkę.

By | Kwiecień 28, 2016

Długi majowy weekend to tradycyjnie czas wyjazdów. Zanim zapakujesz do samochodu rodzinę i obciążysz go bagażem, zrób przegląd.

1. Płyny eksploatacyjne

Sprawdź poziom oleju silnikowego i filtr paliwa. Sprawdź też olej w skrzyni biegów i płyn chłodniczy.

2. Układ hamulcowy

To najlepiej wykonać w warsztacie – mechanik oceni stopień zużycia klocków (nie wolno dopuścić do zużycia poniżej połowy ich pierwotnej grubości) i tarcz hamulcowych oraz poziom płynu hamulcowego.

3. Akumulator

Kontrolka na desce rozdzielczej nie powiadomi cię o konieczności wymiany akumulatora na nowy. Trzeba to zrobić po 4–5 latach użytkowania. Musisz sprawdzić jego moc, bo podczas wyjazdu mocno będziesz go eksploatować – klimatyzacja, ładowarki itd. Być może wymaga tylko podładowania prostownikiem lub uzupełnienia elektrolitu.

4. Opony i geometria kół

Bezpieczeństwo jazdy i zużycie paliwa zależy od stanu bieżnika i ciśnienia w oponach. Zbyt niski bieżnik – poniżej 1,6 mm – to wskazanie do wymiany opon. Inaczej grozi ci poślizg, utrata przyczepności i wydłużona droga hamowania. Jeśli opony mają poprzeczne uszkodzenia na bokach, też je wymień. Dopasuj ciśnienie w oponach (również w kole zapasowym) do obciążenia auta. Sprawdź geometrię kół.

5. Zawieszenie

Sól i piasek, sypane zimą powodują mikrouszkodzenia i korozję sprężyn, a przez to ich podatność na złamania po wjechaniu w dziurę, których nie mało w drogach. Jeśli słyszysz podczas jazdy stukanie poluzowanych elementów, zanim wyjedziesz w drogę, odwiedź serwis samochodowy.

6. Amortyzatory

Sprawne amortyzatory odpowiedzialne są za komfort jazdy, odpowiedni kontakt koła z nawierzchnią i za krótszą drogę hamowania. W profesjonalnych serwisach siłę hamowania (po kontroli układu hamulcowego) i skuteczność tłumienia amortyzatorów testuje się na linii diagnostycznej, a kierowca otrzymuje komputerowe wydruki z wynikami badania.

7. Ustawienie świateł

Wszystkie światła w samochodzie muszą być sprawne, a parzyste powinny świecić jednakowo jasno. Sprawdź je w warsztacie. Źle ustawione nie oświetlają drogi i oślepiają innych kierowców.

8. Klimatyzacja i filtry

Zrób jej przegląd, zleć osuszenie i zdezynfekowanie kanałów wentylacyjnych, wymień filtr powietrza.

9. Dokumenty

Warto sprawdzić czy badanie techniczne jest aktualne, ubezpieczenie pojazdu oraz jaki mamy wykupiony wariant Assistance.

Źródło: se.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *