Stłuczka z obcokrajowcem

By | Październik 29, 2014

Stłuczka lub wypadek to coś stresującego dla każdego z kierowców, co dopiero gdy dojdzie to niej z samochodem zarejestrowanym za granicą.

Wzywać policję?

Nie koniecznie, można spisać standardowe oświadczenie, najlepiej na specjalnym druku ( formularz o zdarzeniu drogowym, dwujęzyczny polsko/angielski). Pamiętać jednak trzeba, że przy sytuacji kiedy potrzebna jest pomoc medyczna, to trzeba zawiadomić odpowiednie służby.

Oczywiście, jeżeli dane w dokumentach się nie zgadzają, bądź są nieważne dla własnego bezpieczeństwa, wypłaty odszkodowania lepiej wystukać nr 112.

Zgłaszanie szkody.

Aby zgłosić szkodę spowodowaną przez kierowcę auta zarejestrowanego za granicą należy najpierw ustalić ubezpieczyciela sprawcy kolizji lub wypadku. Na miejscu zdarzenia wymieńmy się informacjami dotyczącymi ubezpieczyciela drugiego uczestnika zdarzenia oraz wypełnić wspomniany wcześniej druk (do pobrania na http://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody). Proszę pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, nie podpisujmy dokumentów, których nie rozumiemy.

Zagraniczne T.U. ma w Polsce swojego przedstawiciela, ubezpieczyciel-korespondent. Jeżeli nie należy skontaktować się z najbliższym oddziałem PZU S.A. lub TUiR Warta S.A. i zgłosić szkodę w jednym z tych zakładów ubezpieczeń, pełniących funkcję agenta PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Na mocy porozumień zawartych z PBUK towarzystwa wykonają oględziny i wycenę szkód w pojeździe. Po ustaleniu szczegółów formalnych likwidacja szkody, której sprawcą był kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą realizacja likwidacji szkody będzie przebiegać tak samo, jak w przypadku kolizji z udziałem pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *