Szkoda parkingowa. Co robić?

By | Listopad 10, 2015

Coraz bliżej święta, a więc czekają nas wizyty w supermarketach po prezenty. Na parkingach i w wąskich uliczkach często dochodzi do sytuacji, których efektami są wgniecione i porysowane karoserie. To niestety mniej przyjemna część świątecznej gorączki. IMG_0324Co zrobić, gdy ktoś uszkodzi lakier w naszym samochodzie? Jak walczyć o swoje?

Nie znając sprawcy i nie mając wykupionego AC, powinniśmy wezwać na miejsce zdarzenia policję, która udokumentuje uszkodzenia oraz okoliczności zauważenia szkody. Niestety sprawcę zarysowania trudno będzie znaleźć, dlatego dużo tego typu  spraw kończy się umorzeniem, zwłaszcza tych, gdzie nie było świadków lub monitoringu.

Nieco lepiej przedstawia się sytuacja, jeśli wiemy kto zarysował pojazd. Wówczas jeśli obie strony są zgodne, można się dogadać między sobą na miejscu i otrzymać wypłatę w gotówce na pokrycie szkody. Można też spisać stosowne oświadczenie między stronami i ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy lub u swojego ubezpieczyciela korzystając z BLS. Trzeba pamiętać o uwzględnieniu danych sprawcy, jego prawa jazdy oraz polisy OC, a następnie poinformować ubezpieczyciela. Nie zaszkodzi też udokumentowanie szkody na miejscu fotografiami. Takie zdjęcia to istotny dowód przyspieszający uzyskanie odszkodowania. W przypadku większych uszkodzeń i braku zgody stron należy wezwać policję, która sporządzi protokół, zbierze dane sprawcy i wystawi mu mandat. Policyjny raport może pomóc w szybszym uzyskaniu pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *